Тема. Наш край в складі королівської Румунії
Мета: ознайомити учнів з історією рідного краю в 1918-1939рр.; продовжувати формувати вміння і навички: здійснювати пошуково-дослідницьку діяльність шляхом роботи з історичною літературою, збиранням спогадів старожилів, користуватися виступами однокласників як джерелом знань, виступати з повідомленнями на історичні теми; виховувати любов до історії рідного краю, повагу до його визначних людей
Основні поняття та терміни: «Буковинське віче», Хотинське повстання, «бессарабське питання» на Паризькій мирній конференції, підпільна організація «Червоний школяр»
Основні дати: 03.11.1918р. – Буковинське віче, 11.11.1918р. – захоплення Буковини королівською Румунією, 22-23.01.1919р. – Хотинське повстання,
1930-1936рр. діяльність «Червоного школяра в м. Хотин»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: семінарське заняття
Обладнання: книжкова виставка з літератури по історії рідного краю
( додаток 1)
За два тижні до уроку учні ознайомлені з темою уроку, планом та списком необхідної для роботи літератури, які вивішуються у методичному куточку. Завданням учителя є розподілити питання для опрацювання (або ж, запропонувати учням вибрати їх самим), проінформувати про час проведення індивідуальних або групових консультацій. У підготовчий період вчитель і учні знайомляться з матеріалами, що є в шкільній, сільській бібліотеках, кабінеті історії. Учні проводять фото чи відео зйомку видатних місць пов’язаних з даним періодом історії, записують спогади старожилів, готують виставку фото світлин того часу ( можна у вигляді презентації). У зв’язку з обширним матеріалом краще провести семінар під час двох уроків ( пари)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встановлюється регламент на доповіді та доповнення ( для цього вчитель обов’язково враховує думку учнів). Вчитель під час уроку при необхідності проводить корекцію відповідей учнів.
ІІ. Семінарське заняття
Завдання Під час уроку учні складають в зошитах хронологічну таблицю «Наш край в 1918-1939рр.»
План
I. Буковинське віче та його історичне значення
II. Буковина в питаннях міжнародної політики
1.Захоплення Буковини Румунією
2. Вирішення долі Буковини на Паризькій конференції
3. «Бессарабське питання» у відносинах між Румунією та СРСР
ІІІ. Соціально-економічні обриси краю
1.Розвиток промисловості, сільського господарства.
2.Умови життя і праці селян, робітників
IV . Політичні рухи краю
1. Хотинське повстання 1919р.
2. Румунські політичні партії, організації та їх вплив на життя краю
3. Діяльність підпільної організації «Червоний школяр»
4.Реагування населення краю на загальноукраїнські події ( створення СРСР, індустріалізацію, колективізацію, Голодомор 1932-1933рр.)
V. Культурне і духовне життя краю
1. Умови життя і праці інтелігенції.
2. Культурно-освітянський розвиток.
3. Стан науки, театру, музичного мистецтва тощо.
4. Повсякденне життя селян
5. Моє село в 1918-1939рр.
V. Наші видатні земляки цього періоду історії.
ІІІ. Закріплення матеріалу
Історичний диктант ( додаток 2) ( взаємоперевірка робіт учнями)
ІУ. Підсумки уроку
Підбиття підсумків проводиться за допомогою методу «Мікрофон».
Вчитель оцінює роботу учнів на уроці
V. Домашнє завдання
1 Підготуватися до узагальнення з тем «соціально-економічні та політичні перетворення (1929-1939рр.( та «Західноукраїнські землі у міжвоєнний період»
( тестування)
2 За бажанням. Написати твір «Моя родина в міжвоєнний період»
Додаток 1
Список рекомендованої до опрацювання літератури
1 Буковина: історичний нарис. -Чернівці:Зелена Буковина, 1998. - 416с.
2. Буковина. Загальне краєзнавство. – Чернівці: Зелена Буковина, 2004.-488с.
3.Добржанський О., Макар Ю., Масан О. Хотинщина.- Чернівці: Молодий буковинець, 2002. – 464с.
4.Історія міст і сіл УРСР. Чернівецька область. – К.:УРЕ, 1969. – 704с.
5.Кравець О.М. Сімейний побут і звичаї українського народу. – К.: Наукова Думка, 1966. – 198с.
6.Кожолянко Г.К. Етнографія Буковини. – Чернівці: Рута, 2003. – 456с.
7. Кожолянко Г.К. Народознавство Буковини. Громадський і сімейний побут. – Чернівці: Рута, 1998. – 111с.
8.Т.С.Богачик Історія Північної Бессарабії.-Чернівці:Зелена Буковина,2003.-107с.
9. Федорак В., Черкач Н. Історія рідного краю (7-11 кл.). –Чернівці, 2000
10. Федорак В., Черкач Н. Хрестоматія з історії рідного краю
Додаток 2
Історичний диктант
1 Буковина на передодні Першої світової війни входила до складу (Російської та Австро-Угорської імперій)
2 Де і коли відбулося Буковинське віче? (м.Чернівці, 03.11.19198р.)
3 Яким було головне рішення Буковинського віче? ( об’єднатись із ЗУНР)
4 Назвіть дату остаточної окупації Румунією території Буковини ( 11.11.1918р.)
5 Який міжнародний документ і коли визнав анексію Буковини? (Сен-Жерменський,1919р.)
6 Коли відбулося Хотинське повстання? (в ніч з 22 на 23січня 1919р.)
7 Яка організація діяла в Хотині з 1930по 1936рр. (Червоний школяр)
8 Якщо король Румунії Кароль ІІ відвідував наш край, то коли це було? ( 1935р.)
9 Якою була політика румунської влади щодо української мови? (заборонена)
10 До якого року на Буковині було введено військовий стан? (1928р.)
11. До чого призвела аграрна реформа 1919-1920рр.? ( фактичної колонізації краю)
12 Чи дозволена була діяльність українських політичних партій? ( так, з 1928 по 1938 роки)
Автор:Бучача Людмила Вікторівна, вчитель історії Данковецької ЗОШ – І-ІІІ ст. Хотинського району Чернівецької області
|