Мета: ознайомити учнів з відомостями про раннє дитинство поета; викликати співчуття до його сирітської долі; розвивати вміння розповідати прочитане.
Обладнання: «Кобзар», презентація (можна скачати за посиланням).
Матеріали до уроку: Д. Красицький «Тарас Шевченко».
Хід уроку
- 1. Організація класу.
- 2. Вправи на розвиток артикуляції:
а). читання на одному диханні складової таблиці (Додаток 1), рядка з буквою «е»;
б). читання скоромовки з різною інтонацією: «Листя падає до долу, засипає гай та поле».
- 3. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.
ü Прочитайте назву розділу (слайд 2) Про кого ми читатимемо?
ü Що ви вже знаєте про Т. Шевченка?
ü Які його вірші ви знаєте?
ü Чи є в нашому краї місця пов’язані з іменем Т. Шевченка?
Бесіда-розповідь вчителя.
- У кожного народу є великі поети, яких знають і дорослі і діти. У нашого народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко (слайд 3).
Першу свою книжку він видав у 1840 році і у ній було поміщено 8 творів і назвав він її «Кобзар».у кожній сімї є книжка Т. Г. Шевченка, бо це народний поет.
(Слайд 4)
Коли народився Шевченко?
Хто може пояснити значення слова «кріпак»? (селянин, який був власністю пана, жив у неволі й постійних злиднях і про школу итальянского в Киеве міг тільки мріяти ).
А тепер перегляньте уважно ці слайди (слайд 5,6,7,)
Про життя Т.Г. Шевченка, його твори ви будете дізнаватись на багатьох уроках читання, навчаючись у школі, будете звертатись до його книжок все життя.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання про сім’ю Т.Г. Шевченка, його перші роки життя.
Робота над текстом оповідання:
а) читання оповідання «Тарас Шевченко» Д. Красицького вчителем.
б) словникова робота.
Панщина – робота яку виконували для пана.
Вишняк – вишневий сад.
Свита – верхній одяг.
Вправа «Асоціативний кущ» - малий Тарас – сирота.
в) читання учнями «ланцюжком»
- Як ви розумієте вирази:
Плекають дітей – пестять, дуже турбуються.
Занедужала – захворіла
Заповідала – висловлювала передсмертне бажання.
Аж вітер поза спиною гуляє – пронизує до самого тіла.
Вийде не абищо – виросте незвичайна людина.
г) читання по абзацах, складання плану:
- I. Смерть матері
- II. Тяжке життя сироти
- III. Смерть батька
- IV. Т. Шевченко – народний поет.
д) мовчазне читання, переказ за планом
е) чому Т. Шевченка називають народни поетом?
Вправа «Закінчи речення»
Прочитайте, подумайте які склади пропущено?
Та_ _ чен_ - ве _ _ ук _ їнський по_ і худож_ .
- 4. Підсумки уроку
- Що ви дізналися про життя Т. Шевченка?
- Яка його книга є у кожній українській сімї?
- Чому Т. Шевченка називали народним поетом?
- 5. Домащнє завдання
Навчитися розповідати про дитячі роки Т. Г. Шевченка. Розглянути вдома «Кобзар».
Автор: Сердюк М.І.
|